Mix-Bet Beton

Jak wytwarza się beton, kruszywa, dostawca betonu

Jak wytwarza się beton?

Beton, czyli materiał powstały ze zmieszania cementu, kruszywa grubego i drobnego oraz wody to kompozyt, który obecny jest na każdym placu budowy. Beton zwykły stosowany jest bowiem do budowy fundamentów w budownictwie jednorodzinnym, wznoszenia ścian piwnicznych, a także budowy stropów. 

 

Najczęściej stosowana klasa wytrzymałości betonu na ściskanie to B20 (C16/20) ale zastosowanie znajdują także niższe oraz wyższe klasy. Do podstawowych cech betonu należą: duża wytrzymałość na ściskanie, im większa wytrzymałość, tym mniejsza nasiąkliwość i wodoprzepuszczalność, zmniejszanie swojej objętości podczas twardnienia, ogniotrwałość oraz ognioodporność. 

 

Aby uzyskać zwykły beton należy zaopatrzyć się w kilka składników. Beton powstaje bowiem w wyniku wiązania i stwardnienia mieszanki betonowej. A ta natomiast jest mieszaniną spoiwa, czyli cementu, kruszywa, wody, a także ewentualnych dodatków, które nie powinny przekraczać 20% w stosunku do masy spoiwa oraz domieszek w ilości do 5%.

Czym są kruszywa?

Kruszywa to skalne minerały grubo lub drobnoziarniste o pochodzeniu mineralnym, organicznym lub przemysłowym.

 

Gdzie znajdują zastosowanie? Przede wszystkim w budownictwie do produkcji zapraw oraz betonów. Stosowane są również jako podkład pod nawierzchnie drogowe.

 

Kruszywa można podzielić nie tylko ze względu na sposób pozyskiwania ale również ze względu na uziarnienie: drobne, grube, wypełniacze, naturalne oraz o uziarnieniu ciągłym. Ponadto, kruszywa sztuczne można podzielić ze względu na rodzaj surowca użytego do produkcji oraz metodę uzyskiwania.

 

Jakich kruszyw najczęściej używa się w budownictwie? Przede wszystkim kruszyw ze skał o dużej wytrzymałości, takich jak granat, bazalt oraz porfir. Doskonale nadają się do produkcji betonu o dużej wytrzymałości na ściskanie i ścieranie.

 

Często stosowane są również kruszywa ze skał o niższej wytrzymałości, na przykład wapień oraz dolomit, do produktu niektórych wyrobów betonowych, a także tynków szlachetnych. Popularne są także kruszywa specjalne, uzyskiwane ze skał o dużej gęstości.

 

Stosowane są przede wszystkim do ciężkich betonów osłonowych. Z jakich skał są pozyskiwane? Przede wszystkim z hematytu, magnetytu, getytu, limonitu oraz barytu.

Dostawca betonu – jakiego wybrać?

Wybór odpowiedniego dostawcy betonu to nie lada wyzwanie. Czemu? Ponieważ od jakości betonu zależy jego wytrzymałość. 

 

Beton, szczególnie beton towarowy, wykorzystywany jest do konstrukcji nośnych budynków, stropów oraz fundamentów. Jego wytrzymałość zatem odgrywa kluczową rolę. Stojąc przed wyborem odpowiedniego dostawcy betonu, najlepiej – w pierwszej kolejności – postawić na betoniarnię położoną blisko placu budowy. Często jest to nie tylko najtańsze ale również najlepsze rozwiązanie. Nie można jednakże zapomnieć o sprawdzeniu jakości betonu, na który się decydujemy. 

 

Warto porównać materiał oraz wziąć również pod uwagę jego cenę. Jak? Przede wszystkim należy sprawdzić czy dana betoniarnia posiada odpowiednie certyfikaty. Beton określonej klasy niestety nie jest wszędzie taki sam. Każda betoniarnia ma bowiem własne receptury. 

 

Należy pamiętać, że zawartość składników, w tym kruszyw oraz domieszek ma wpływ na koszt produkcji, a tym samym cenę mieszanki.

Więcej wpisów:

Bez kategorii

Beton architektoniczny Poznań

Odkryj zalety betonu architektonicznego w Mixbet Poznań. Twórz niebanalne projekty z Mixbet – liderem w betonie architektonicznym. 🏗️ #BetonPoznań

Bez kategorii

Wytwórnia betonu Poznań

Betoniarnia Mixbet Poznań – tworzymy wyjątkowy beton. Nasza wytwórnia oferuje jakość i innowację. Postaw na solidność i doświadczenie!