Mix-Bet Beton

Ile kosztuje beton - wycena, kalkulator

Betoniarnia Poznań cennik

Beton, czyli popularna masa budowlana, dzięki której możliwe jest tworzenie konstrukcji architektonicznych to materiał dający nieograniczone możliwości. Zależnie od zastosowania, mieszanka powinna być wzbogacona konkretnymi składnikami i to od nich w dużej mierze zależy jej cena. Decydując się na skorzystanie z usług betoniarni warto mieć na uwadze jakość oferowanego przez przedsiębiorstwo betonu. Cennik usług powinien zawierać wyszczególnione rodzaje masy budowlanej oraz cenę za 1 m3. Warto pamiętać, że wysoka jakość produkcji oraz zawartych w betonie składników, to gwarancja udanych prac budowlanych.

Ile kosztuje m3 betonu

Decydując się na zakup betonu, warto pamiętać, że na jego cenę składa się wiele czynników. Jakich? Po pierwsze – zawarte w masie budowlanej składniki i domieszki oraz rodzaj surowca użytego do produkcji betonu. Po drugie – odległość cementowni, a w przypadku kruszyw – odległość kopalni od wytwórni produkującej beton. Istotna jest również lokalizacja betoniarni. Warto zatem korzystać z usług lokalnych przedsiębiorstw w celu zminimalizowania między innymi kosztu transportu. Nie bez znaczenia jest także jakość produkcji oraz renoma firmy korzystającej z nowoczesnych, wysokiej klasy maszyn. 

 

Z racji, że beton jest najczęściej wykorzystywanym materiałem na budowie, można wyróżnić jego różne rodzaje. Wycena masy budowlanej powinna uwzględniać zatem nie tylko takie zmienne jak: zawarte składniki i domieszki oraz rodzaj użytego surowca ale również odmiany betonu ze względu na gęstość, skład czy właściwości. Profesjonalna wycena betonu uwzględnia wszystkie zmienne, dzięki czemu zarówno osoby fizyczne, jak i firmy budowlane mogą zaplanować prace budowlane. Warto pamiętać, że z wyceną nierozerwalnie związana jest nie tylko jakość masy budowlanej ale także lokalizacja betoniarni. 

Ile kosztuje kubik betonu ?

Kubik, czyli 1 metr sześcienny betonu kosztuje od 260 do 350 zł. Skąd takie duże wahania? Cena betonu zależy od wielu czynników. Najważniejsze jednakże są rodzaj oraz klasa wytrzymałości. Za kubik betonu C12/15 (B15) S3 zapłacimy około 260 – 300 zł. Za beton wyższej klasy natomiast, taki jak C20/25 (B25) S3 należy już zapłacić od 300 do 350 zł za metr sześcienny. Najpopularniejszy beton, tak zwany „towarowy” C16/20 (B20) S3 kosztuje pomiędzy 280, a 320 zł. Cena betonu zależy również od lokalizacji oraz konkurencji. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „ile kosztuje kubik betonu”.

Od czego zależy cena 1m3 betonu?

Cena za 1 metr sześcienny betonu zależy od kilku czynników. Dużą rolę odgrywają obecnie z nim składniki, czyli cement, kruszywa oraz domieszki. Ponadto, istotna jest również lokalizacji, w tym odległość cementowni. W przypadku kruszyw natomiast, odległość kopalni od wytwórni produkującej dany beton. Dużą rolę odgrywa również rodzaj użytego surowca oraz zastosowanie domieszek, których zadaniem jest nadanie betonowi specjalnych właściwości. Co jeszcze wpływa na cenę? Koszt transportu, konkurencja, podejście producenta i wiele innych. Warto zaznaczyć, że cement stanowi najdroższy składnik, zatem im niższa klasa wytrzymałości betonu, tym niższa cena.

Różnice cenowe od klasy betonu

Klasy betonu świadczą o jego wytrzymałości na ściskanie. Oparte są na gęstości pozornej. Z racji, że cement stanowi najdroższy składnik betonu, odgrywa kluczowe znaczenie na jego cenę. Im niższa klasa wytrzymałości betonu, tym mniejsza ilość cementu jest zużywana do produkcji mieszanki betonowej, a to oznacza niższy koszt. Wyróżnić można klasy wytrzymałości betonu zwykłego oraz ciężkiego od C8/10 do C100/115, a betonu lekkiego od LC8/9 do LC80/88. Cena, w zależności od klasy, waha się nawet od 260 zł do 350 zł za kubik betonu. Trzeba jednakże pamiętać, że w tym przypadku płaci się za wysoką jakość.

Różnice cenowe betonu zależnie od lokalizacja wytwórni

Cena betonu zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest lokalizacja wytwórni. Czemu? Różny koszt surowców wykorzystywanych do produkcji betonu, takich jak cement i kruszywa, ma bowiem wpływ na różnice cen w poszczególnych częściach kraju. Może się zdarzyć, że większe miasta będą oferowały niższą cenę, niż te mniejsze ale nie jest to zasadą.  

Wpływ na cenę ma również konkurencja, z którą wytwórnie muszą walczyć o klientów. Ważne, aby przy wyborze kierować się zasadą „im bliżej, tym lepiej”, ponieważ lokalizacja wytwórni to jedno, transport do betoniarni to drugie. Wszystkie te czynniki mają wpływ na cenę końcową betonu.